Zlínský deník | 18. 10. 2010 | autor: Hana Minaříková

Slušovice – Koncert pod názvem pocta houslím se uskutečnil v neděli odpoledne v pozdně barokním kostele Narození svatého Jana Křtitele ve Slušovicích.

Zazněla tam díla od jedněch z prvních skladatelů skutečných houslových koncertů. Sólo na housle si tam vystřihl i známy houslový virtuóz Václav Hudeček, který je známý a vyhledávaný jak na domácích tak zahraničních pódiích. Ten ve Slušovicích vystoupil s Koncertem pro housle E dur od Johanna Sebastiana Bacha a skladbou Čtvero ročních období od Vivaldiho. Do Slušovic se těšil.

„Hrál jsem tam už kdysi dávno a jsem rád, že jsem se sem mohl opět vrátit. Je tam výborná akustika a vybraná díla jsou pro chrámy přímo stvořená,“ pochválil si Hudeček. Zmínil, že ho jen zklamalo počasí. „Čekal jsem, že bude tepleji. Já osobně se zahřeji při hře, ale chudákům divákům asi bude v kostele dost chladno,“ řekl virtuóz. Podotkl, že koncert barokní hudby uspořádaný v některém z barokních kostelů je obrovský zážitek jak pro diváka, tak pro samotného umělce. „V sebehezčím a moderněji zařízeném kulturním sále nemůže tato hudba znít tak dokonale jako v prostředí, pro které byla složena,“ vysvětlil Hudeček.

V chrámu zazněla mimo jiné i Barberovo Adagio. Slušovický koncert je součástí osmého ročníku mezinárodního hudebního festivalu Harmonia Moraviae 2010, který pořádá zlínská Filharmonie Bohuslava Martinů.