Zlínský deník | 12. 8. 2008 | strana: 2 | autor: (sma)

Slušovice/ Dvě stě padesát netopýrů, kteří se zabydleli v podkroví slušovického kostela Narození sv. Jana Křtitele, zpožďuje opravu střechy pozdně barokní stavby. Kvůli malým létajícím savcům se stavební práce odkládají až na konec léta.

„Jedná se o netopýra velkého, který patří mezi nejvíce ohrožený druh v Evropě. V přírodě vyhledává vyhřáté dutiny stromů. Často se ale přesouvá do půdních prostor kostelů či zámků, neboť tamější tepelné podmínky mu vyhovují,“ vysvětlil Petr Wolf ze Správy Chráněné krajinné oblasti Beskydy.

Netopýři se na půdě slušovického chrámu zdržují přibližně od konce dubna do konce srpna. „Samičky tam přilétávají rodit. Rodí každá druhá a jedna přitom přivede na svět maximálně jedno mládě. V tomto období je proto oprava střechy nepřípustná,“ podotkl Wolf.

Až malí netopýři vyrostou, bude možné s pracemi začít. „Netopýři už budou schopni přelétávat třeba na jiný kostelík nebo se přesunout na zimoviště, kterým například bývají jeskyně. Nedojde tedy k takové úmrtnosti mláďat,“ dodal Wolf. Rekonstrukce kostelní střechy začala už v loňském roce, kdy byly opraveny dvě věže. Letos se má vyměnit celá střešní krytina.

„Nyní tam máme plech. Ten jsme tam chtěli také nově dávat. Památkáři požadovali břidlici, protože původní krytinou byl dřevěný šindel. Ale ochranáři trvají na střeše z plechu. Kde je totiž plech, tam jsou netopýři,“ řekl slušovický farář Emil Matušů.

To potvrzuje i slušovická radnice. „Odborníci se shodli, že ochrana živočišného druhu převyšuje nad vzhledem stavby, a proto doporučili, aby byl na střechu kostela použit jako krytina opět plech. Jiný druh krytiny a podbití by změnily teplotu ve střeše kostela, a právě ta je podmínkou pro život samic s mláďaty,“ doplnila místostarostka Slušovic Blanka Lisovská.

Přestože se oprava slušovického svatostánku opozdí, mohou být na něj tamější farníci i ostatní obyvatelé města pyšní.„Díky těmto netopýrům je náš kostel vyhlášen jako lokalita evropského významu, a proto je chráněný,“ prozradil tamní farář Emil Matušů. 

OHROŽENÝ DRUH. Na půdě sluovického kostela se zabydlelo 250 netopýrů velkých.