Zlínský deník | 8. 10. 2008 | strana: 1, 3 | autor: (sma)

NETOPÝŘI ODLETĚLI, OPRAVĚ STŘECHY UŽ NIC NEBRÁNÍ

PO ODLETU NETOPÝRŮ. Kostel NArození sv. Jana Křtitele ve Slušovicích obsadili na počátku září pracovníci stavební firmy. Do konce října by měli opravit celou střechu budovy. Rekonstrukce měla začít už dříve, zpozdilo ji ale hejno netopýrů. Ti se na jaře uhnízdili v půdních prostorách chrámu víry, aby tam přes léto odchovali svá mláďata.

 

Slušovice/ Novou střechu bude mít už za pár dnů kostel Narození sv. Jana Křtitele ve Slušovicích. Její opravu zpozdilo dvě stě padesát netopýrů, kteří se na jaře usídlili na půdě budovy.

Slušovický svatostánek si ohrožený druh vyhlédl kvůli příhodným teplotním podmínkám, díky nimž mohl přivést na svět svá mláďata. Stavební firma proto musela počkat do konce léta, až hejno malých létajících savců odletí.

„Netopýři už nyní na půdě nejsou. Čekali jsme na jejich odlet do konce srpna,“ poznamenal slušovický farář Emil Matušů.

Stanovisko ochranářů předčilo názor památkářů

Kvůli netopýrům se nejen musela odložit oprava, ale také zvolit jiná střešní krytina. „Památkáři požadovali břidlici, protože původní krytinou byl dřevěný šindel. Ale ochranáři trvají na střeše z plechu. Kde je totiž plech, tam jsou netopýři,“ vysvětlil Matušů.

Nyní je zrekonstruována necelá polovina střechy. „Sundali jsme starou plechovou krytinu, vyměnili jsme kompletně bednění, shnilé trámy a krovy,“ přiblížil Antonín Malíček, jehož firma opravu provádí.

Pokud bude příznivé počasí, měla by být oprava hotová koncem října.