Šíp | 13. 8. 2008 | autor: Jan Váňa


Jakou vybrat střešní krytinu pro kostel? Hlavní slovo nemají památkáři, ale vzácní netopýři.

SLUŠOVICE – Nezvyklého stavbyvedoucího mají ve Slušovicích, kde se rekonstruuje barokní kostel Narození sv. Jana Křtitele. O postupu prací i výběru střešní krytiny tu totiž rozhoduje dvousetčlenná kolonie netopýra velkého.

Kam se hrabou památkáři? Hlavní slovo mají ve Slušovicích netopýři! Zatímco odborníci doporučili nahradit stávající plechovou střechu kostela napodobeninou břidlice, létající savci rozhodli jinak. Na střeše zůstane plech, protože početné kolonii silně ohrožených živočichů zajišťuje stálou teplotu, která jim vyhovuje při rozmnožování.

“Pokud bychom krytinu nahradili, pod střechou by se změnila teplota a netopýři by mohli kostel opustit. Přitom právě díky jejich kolonii byla stavba kostela zařazena mezi chráněná místa evropského významu,” pochlubila se místostarostka Slušovic Blanka Lisovská.

Chlupatí savci, kteří pod střechou kostela žijí už možná sto let, ale nedirigují jen výměnu střešní krytiny. Kvůli jejich hnízdění museli řemeslníci ukončit práce a oprava kostela bude pokračovat až v září. Do konce srpna totiž netopýři vyvádějí mladé a nesmějí být rušeni.

“Jejich populace rok od roku stoupá a my jsme za to moc rádi. I proto jim během oprav necháme po stěnách přibít nehoblované latě, aby byli ještě spokojenější,” přiznala místostarostka.

Obec musela opravy kostela Narození sv. Jana Křtitele ve Slušovicích přerušit a začne s nimi až v září. V srpnu totiž netopýři vyvádějí mladé a nesmí být rušeni.