Lidové noviny – Morava | 11. 8. 2008 | strana: 2


SLUŠOVICE – Rekonstrukce slušovického kostela Narození svatého Jana Křtitele se opozdí. Důvodem je kolonie netopýrů, která pod střechou barokního chrámu hnízdí. Stavbaři také nebudou moci při opravě použít břidlicovou krytinu doporučenou památkáři, ale s ohledem na populaci netopýrů na ní ponechají pokrývku z měděného plechu.

 

Ve střeše kostela sídlí asi dvousethlavá kolonie netopýra velkého, který patří do kategorie silně ohrožených druhů zvířat. Díky této populaci, která pod střechou odchovává mláďata, byla stavba dokonce vyhlášena památkou evropského významu. „Z tohoto důvodu se musela struktura opravy střechy zcela změnit,“ uvedla místostarostka Slušovic Blanka Lisovská. Město společně s místní římskokatolickou farností začalo s opravou památky vloni a letos v létě měla rekonstrukce pokračovat. Její součástí mělo být právě nahrazení plechové střechy skládanou krytinou, která by podle památkářů nejlépe napodobovala šindelovou střechu, kterou měl kostel začátkem minulého století. „Netopýři ale potřebují pro rozmnožování zvláštní podmínky, především poměrně vysokou a stálou teplotu,“ popsala důvod změny Lisovská.

 

Oprava kostela tedy bude se zvláštním povolením ekologů ze Správy Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty pokračovat až od začátku září, protože netopýři do konce srpna, kdy obvykle vyvádějí mladé, nesmějí být ve svém hnízdišti rušeni.