Ekolist | 10. 8. 2008 | autor: ČTK

SLUŠOVICE (Zlínsko) (ČTK) – Rekonstrukce slušovického kostela Narození sv. Jana Křtitele se opozdí. Důvodem je kolonie netopýrů, která pod střechou barokního kostelíku hnízdí. Stavbaři také nebudou moci při opravě použít břidlicovou krytinu doporučenou památkáři, ale s ohledem na populaci chráněných netopýrů na ní ponechají pokrývku z měděného plechu. ČTK to řekla místostarostka Slušovic Blanka Lisovská.

Ve střeše kostela totiž sídlí asi dvousetčlenná kolonie netopýra velkého, který patří do kategorie silně ohrožených druhů zvířat. Díky této populaci, která v prostoru střechy odchovává mláďata, byla stavba dokonce vyhlášena památkou evropského významu.

“Z tohoto důvodu se musela struktura opravy střechy zcela změnit,” uvedla místostarostka. Město společně s místní římskokatolickou farností začalo s opravou památky v loňském roce a letos v létě měla rekonstrukce pokračovat. Současnou plechovou střechu měli také stavbaři na doporučení památkářů nahradit skládanou krytinou, která by nejlépe napodobovala šindelovou střechu, kterou měl kostel ještě začátkem minulého století.

“Netopýři ale potřebují pro rozmnožování zvláštní podmínky, především poměrně vysokou a stálou teplotu,” popsala Lisovská. Sundáním plechové krytiny a jejím nahrazením břidlicí by se ale v prostoru pod střechou změnila teplota, a místo by proto přestalo netopýrům k odchovu mláďat vyhovovat.

Oprava kostela tedy bude se zvláštním povolením ekologů z Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty pokračovat až od začátku září, protože netopýři do konce srpna, kdy obvykle vyvádějí mladé, nesmějí být ve svém hnízdišti rušeni.

Kostel Narození sv. Jana Křitele je farním místem pro pět obcí, a to pro Slušovice, Březovou, Hrobice, Neubuz a Veselou. Barokní chrám byl postaven v letech 1812 až 1815 a nahradil původní slušovický kostel, který stál na místě dnešního hřbitova. Oprava by měla celkem stát téměř 3,5 milionu korun.